Przejdź do treści

Kamica moczowa

Kamica moczowa

Czym jest kamica moczowa?

Kamica moczowa to choroba polegająca na wytrącaniu się kamieni w obrębie dróg moczowych. Najczęściej choroba dotyczy górnych dróg moczowych, ale zdarzają się też przypadki kamicy pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Górne drogi moczowe to nerki oraz moczowody, kamienie najczęściej wytrącają się właśnie w obrębie nerek i często dostając się do moczowodu powodują ich zablokowanie oraz olbrzymie dolegliwości bólowe, czyli kolkę nerkową. Zdarza się również, że kamica rozwija się powoli nie dając żadnych objawów do momentu, gdy proces chorobowy jest bardzo zaawansowany. Brak leczenia kamicy moczowej najczęściej prowadzi do nasilających się dolegliwości bólowych, uszkodzenia nerek oraz zagrażających życiu ciężkich infekcji całego organizmu nazywanych urosepsą.

Współczesna diagnostyka kamicy moczowej to okresowe badania profilaktyczne w gabinecie urologa obejmujące analizę podstawowych badań takich jak badania krwi i moczu oraz USG układu moczowego. W przypadku podejrzenia kamicy celem postawienia dokładnej diagnozy w większości przypadków konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej.

W przypadku małych kamieni wielkości poniżej 1cm niedających objawów najczęstszą formą postępowania jest obserwacja. W momencie, gdy pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości związane z wydalaniem kamienia rozpoczyna się leczenie farmakologiczne które ma ułatwić urodzenie kamienia oraz uśmierzyć ból.

W przypadku gdy kamienie są duże lub zagrażają pacjentowi poważnymi powikłaniami leczeniem z wyboru są operacje endoskopowe. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia operacyjnego są zabiegi wykonywane z dostępu przez cewkę moczową. W znieczuleniu ogólnym urolog wprowadza do ciała pacjenta specjalne giętkie narzędzia endoskopowe którymi może przejść przez cewkę moczową do pęcherza moczowego a następnie przez moczowód do samej nerki. Pod kontrolą obrazu uzyskanego przez endoskop możliwe jest skruszenie kamieni na drobne fragmenty wykorzystując energię lasera. W przypadku bardzo dużych kamieni znajdujących się w nerkach endoskop można wprowadzić do środka nerki przez drobne nacięcie na boku ciała pacjenta.

Nasz zespół od lat specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu kamicy dróg moczowych. Naszym pacjentom możemy zaproponować praktycznie każdą procedurę neurologiczną dedykowaną leczeniu kamicy.

Nasze portfolio zabiegowe obejmuje między innymi następujące procedury wykorzystujące do kruszenia kamieni nowoczesne generatory laserowe:

  • RIRS (retrograde intrarenal surgery) – wsteczna wewnątrznerkowa chirurgia endoskopowa to zabieg, który stanowi nasze najważniejsze narzędzie w małoinwazyjnym leczeniu kamicy nerek. Operacja polega na wprowadzeniu endoskopu przez cewkę moczową aż do samej nerki.
  • URS/URSL (ureteroscopic laser lithotrypsy) – to metoda polegająca na wziernikowaniu moczowodu i kruszeniu znajdujących się w nim kamieni. Do zabiegu wykorzystujemy głównie giętkie małoinwazyjne endoskopy.
  • PCNL (percutaneous nephrolithotripsy) – oraz odmianę tej operacji, czyli miniPCNL (mPCNL) to zabieg wykorzystujący dostęp do nerki przez 1-2cm nacięcie skóry, tkanek oraz fragmentu nerki. W ten sposób endoskop wprowadza się bezpośrednio do wnętrza nerki, dzięki większej średnicy narzędzia można w ten sposób usunąć duże kamienie wypełniające wnętrze nerki.
  • ECIRS (endoscopic combined intrarenal surgery) – to technika polegająca na wykorzystaniu w jednej operacji wszystkich wspomnianych powyżej metod. W trakcie jednej operacji dwóch urologów w tym samym momencie uzyskuje dostęp endoskopowy do dróg moczowych przez cewkę moczową oraz bezpośrednio przez nerkę. Metodę tą stosujemy w przypadkach bardzo zaawansowanej i rozległej kamicy.
Proponowane przez nas metody leczenia to bardzo skuteczne zabiegi małoinwazyjne przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Pacjenci wypisywaniu są do domu najczęściej w następnym dniu po operacji, odzyskując pełną sprawność w ciągu kilku dni.

Nasz doświadczony zespół czeka na Ciebie