W czym możemy pomóc?

Badanie urodynamiczne

Badanie urodynamiczne ma na celu ocenę czynności pęcherza moczowego, zwieraczy oraz cewki moczowej. W trakcie badania monitoruje się ciśnienie w pęcherzu moczowym, jamie brzusznej oraz aktywność elektryczną zwieraczy. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Czas trwania badania: 40-60 min

Kiedy wykonuje się badanie urodynamiczne?

  • diagnostyka częstomoczu, parć naglących, osłabienia strumienia moczu, zalegania moczu
  • diagnostyka nietrzymania moczu – badanie umożliwia prawidłową kwalifikację do zabiegu
  • przed zabiegami usunięcia gruczolaka prostaty

Po badaniu:

Zalecane jest przyjmowanie antybiotyku w celu zapobiegnięcia infekcji dróg moczowych

Przygotowanie do badania:

1) Wieczorem przed badaniem lub rano w dniu badania powinno następić wypróżnienie ( można stosować łagodne środki przeczyszczające).

2) Pacjent zgłasza się do badania z wypełnionym pęcherzem moczowym ( pęcherz nie powinien być przepełniony, ponieważ mogłoby to spowodować zafałszowanie wyników badania uroflowmetrycznego)

3) Pacjent powinien posiadać informacje dotyczące przebytych zabiegów oraz aktualnie zażywanych leków.

Fazy badania:

Uroflowmetria (badanie wolnego przepływu):

Pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia. Analizowana jest szybkość przepływu moczu, czas oddawania moczu, tempo maksymalnego przepływu, objętość oddanego moczu oraz krzywa mikcyjna. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Cystometria:

Badanie rozpoczyna się od założenia specjalnych cewników do pęcherza moczowego oraz odbytu, a na skórze krocza przyklejane są elektrody mające na celu rejestrację aktywności elektrycznej zwieraczy. Następnie pęcherz powoli wypełniany jest solą fizjologiczną. Jest to tak zwana faza napełniania, podczas której rejestruje się skurcze mięśnia wypieracza, ciśnienie śródpęcherzowe i śródbrzuszne, epizody nietrzymania moczu oraz maksymalną pojemność pęcherza. Następnie pacjent poproszony jest o oddanie moczu, jest to tzw. faza wydalania, której analiza ma na celu określenie stopnia ewentualnej przeszkody podpęcherzowej oraz wydolności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Dr Pilch z kolejnym Certyfikatem

Pragniemy poinformować, że po zakończeniu dwuletniego szkolenia dr Pilch zdał egzamin organizowany przez Europejską Akademię Andrologii uzyskując certyfikat Androloga Klinicznego!

Najlepiej wyposażony gabinet

Miło nam poinformować, że w gabinecie UroCentrum pojawił się nowy sprzęt: cystoskop giętki marki Olympus do diagnostyki cewki moczowej i pęcherza moczowego stół operacyjny z oświetleniem pozwalający na przeprowadzenie m.in. zabiegów plastyki stulejki najnowszej generacji aparat do wytwarzania fali uderzeniowej niemieckiej marki Storz służący do leczenia zaburzeń wzwodu. Tym samym gabinet Urocentrum jest najbardziej kompleksowo wyposażonym […]

W Kopenhadze o urologii

W dniach od 16 do 22 marca odbył się w Kopenhadze zjazd Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Wśród wielu wykładów niezwykle ciekawa była sesja andrologiczna, podczas której przedstawiano kolejne dowody na skuteczność działania ESWT w zaburzeniach wzwodu. Dr Pilch i Dr Swolkień uczestniczyli w kongresie pogłębiając swoją wiedzę w urologi i andrologi.

Urocentrum z nowymi Certyfikatami

Miło nam poinformować, że dr Paweł Pilch i dr Michał Swolkień w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu uzyskali tytuł androloga klinicznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.  

UroCentrum się szkoli!

Od 7-8 grudnia uczestniczyliśmy w szkoleniu poświęconym leczeniu kamicy nerkowej za pomocą giętkiego ureterorenoskopu. Metoda ta pozwala w sposób mało inwazyjny leczyć kamicę nerkową w różnym stopniu zaawansowania. Certyfikat_M.Swolkień Certyfikat_P.Pilch

Modern Witch – wywiad z fizjoterapeutką UroCentrum

Materiał pochodzi z portalu miamiko.com Gosia to przeurocza dziewczyna od której bije pozytywna, słoneczna energia. Taka osobowość rozjaśni nawet najbardziej pochmurny dzień. Przeczytaj, o czym rozmawiałyśmy podczas jej ostatniej wizyty w Warszawie! Aloha! Z Hawajską chyba nie można się przywitać inaczej. Widząc Ciebie, nie mogę sobie wyobrazić Małgosi z innym nazwiskiem! A gdyby iść tropem […]

Doniesienie z konferencji

W dniach 17-18.11.17 odbyła się w Krakowie konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Wykłady wygłoszone przez prelegentów z Polski oraz gości z zagranicy obejmowały tematykę płodności oraz chorób układu płciowego męskiego.  

Ocena przepływów krwi w badaniu USG prącia

Jest to specjalistyczne badanie, które wykonuje się po wywołaniu wzwodu za pomocą iniekcji do ciał jamistych prącia. Ma ono na celu diagnostykę przyczyn zaburzeń wzwodu oraz pozwala na wybór właściwej terapii.

Nowy aparat USG

Miło nam poinformować, że w gabinecie znajduje się wysokiej klasy aparat USG marki siemens z głowicami o wysokiej częstotliwości przeznaczonymi m.in do badań dopplerowskich prącia oraz andrologicznej oceny jąder.  

Strona Urocentrum w nowej odsłonie

Drodzy Pacjenci, witamy Was na nowej witrynie internetowej Centrum Urologii Funkcjonalnej. URO-Centrum ciągle się rozwija. Inwestujemy we własny rozwój, nowy sprzęt medyczny, a także… komunikację z Państwem. Mamy nadzieję, że będziemy spotykać się częściej, również w świecie wirtualnym. Zapraszamy szczególnie na nasz blog, gdzie będziemy publikować teksty związane z naszym Centrum i urologią. Do zobaczenia!