W czym możemy pomóc?

Leczenie choroby Peyroniego

Przyczyny powstawania niektórych dolegliwości zdrowotnych wciąż pozostają nieznane. Jedną z takich nie do końca wyjaśnionych przypadłości urologicznych jest włóknienie w osłonce ciał jamistych prącia.

Czym jest choroba Peyroniego, jak powstaje i kogo dotyka?

Nazwa choroby Peyroniego pochodzi bezpośrednio od nazwiska lekarza, który w 1743 roku opisał ją jako pierwszy, a był nim François de la Peyronie.

Według niektórych teorii odpowiedzialne są za nią nakładające się mikrourazy prącia, powstające w trakcie stosunku płciowego. Inne teorie dopuszczają możliwy wpływ różnych infekcji, zmian miażdżycowych oraz problemów związanych z zapaleniem cewki moczowej. Podejrzewa się także zależność pomiędzy występowaniem schorzenia a dolegliwościami przewlekłymi, takimi jak dna moczanowa, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Najczęściej wykrywane jest ono w gabinetach urologicznych u mężczyzn pomiędzy 55. a 60. rokiem życia, cierpiących z powodu cukrzycy i zaburzeń wzwodu.

Przebieg choroby Peyroniego można podzielić na dwa okresy:

1) w pierwszej fazie aktywnego zapalenia występuje ból podczas wzwodu,

2) następnie w skutek odkładania się kolagenu w osłonce ciał jamistych dochodzi do skrzywienia prącia oraz powstania wyczuwalnych płytek.

Rozpoznanie choroby Peyroniego opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, badaniu fizykalnym oraz USG prącia, wykonanym w gabinecie przez urologa.

Leczenie bólu prącia w Urocentrum

Nasz gabinet urologiczny oferuje Państwu leczenie choroby Peyroniego oraz spowodowanego nią bólu z zastosowaniem fali uderzeniowej (ESWT), której intencją jest pobudzenie naturalnych mechanizmów do resorpcji płytki. Zabieg wpływa też pozytywnie na mechanizmy odpowiedzialne za wzwód. Jest to metoda nieinwazyjna. Po wyjściu z gabinetu urologicznego pacjent bardzo szybko może powrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Metoda ESWT ma wiele zastosowań – używana jest także do leczenia bólu pourazowego kończyn, zapalenia cieśni nadgarstka i powięzi podeszwowej, zapaleń kłykcia i nadkłykcia oraz do redukcji miejscowej otyłości.

Ważnym aspektem leczenia bólu prącia przy użyciu metody ESWT jest fakt, że fala uderzeniowa działa prawie wyłącznie na tkankę zmienioną chorobowo, jest zatem bezpieczna dla tkanek zdrowych. Jej moc oraz czas trwania zabiegów są indywidualnie dobierane przez lekarza w trakcie wizyty w gabinecie urologicznym.

Ogólne przeciwwskazania do leczenia falą uderzeniową (ESWT):

  • hemofilia, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zakrzepica lub leków przeciwzakrzepowych,
  • nowotwory,
  • zawał serca przebyty w ciągu ostatnich trzech miesięcy,
  • ciąża,
  • silne stany zapalne,
  • leczenie kortyzonem w ciągu ostatnich sześciu tygodni,
  • infekcyjne zapalenie pochewki ścięgnistej,
  • metalowe implanty (do ustalenia z lekarzem),
  • rozrusznik serca (do ustalenia z lekarzem).

Inną metodą lecznicza choroby Peyroniego są iniekcje do ciał jamistych z werapamilu, choć aktualnie lek ten nie jest dostępny w Polsce.

Iniekcja werapamilu do ciał jamistych w naszym gabinecie urologicznym kosztuje 200 PLN.

Dr Pilch z kolejnym Certyfikatem

Pragniemy poinformować, że po zakończeniu dwuletniego szkolenia dr Pilch zdał egzamin organizowany przez Europejską Akademię Andrologii uzyskując certyfikat Androloga Klinicznego!

Najlepiej wyposażony gabinet

Miło nam poinformować, że w gabinecie UroCentrum pojawił się nowy sprzęt: cystoskop giętki marki Olympus do diagnostyki cewki moczowej i pęcherza moczowego stół operacyjny z oświetleniem pozwalający na przeprowadzenie m.in. zabiegów plastyki stulejki najnowszej generacji aparat do wytwarzania fali uderzeniowej niemieckiej marki Storz służący do leczenia zaburzeń wzwodu. Tym samym gabinet Urocentrum jest najbardziej kompleksowo wyposażonym […]

W Kopenhadze o urologii

W dniach od 16 do 22 marca odbył się w Kopenhadze zjazd Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Wśród wielu wykładów niezwykle ciekawa była sesja andrologiczna, podczas której przedstawiano kolejne dowody na skuteczność działania ESWT w zaburzeniach wzwodu. Dr Pilch i Dr Swolkień uczestniczyli w kongresie pogłębiając swoją wiedzę w urologi i andrologi.

Urocentrum z nowymi Certyfikatami

Miło nam poinformować, że dr Paweł Pilch i dr Michał Swolkień w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu uzyskali tytuł androloga klinicznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.  

UroCentrum się szkoli!

Od 7-8 grudnia uczestniczyliśmy w szkoleniu poświęconym leczeniu kamicy nerkowej za pomocą giętkiego ureterorenoskopu. Metoda ta pozwala w sposób mało inwazyjny leczyć kamicę nerkową w różnym stopniu zaawansowania. Certyfikat_M.Swolkień Certyfikat_P.Pilch

Modern Witch – wywiad z fizjoterapeutką UroCentrum

Materiał pochodzi z portalu miamiko.com Gosia to przeurocza dziewczyna od której bije pozytywna, słoneczna energia. Taka osobowość rozjaśni nawet najbardziej pochmurny dzień. Przeczytaj, o czym rozmawiałyśmy podczas jej ostatniej wizyty w Warszawie! Aloha! Z Hawajską chyba nie można się przywitać inaczej. Widząc Ciebie, nie mogę sobie wyobrazić Małgosi z innym nazwiskiem! A gdyby iść tropem […]

Doniesienie z konferencji

W dniach 17-18.11.17 odbyła się w Krakowie konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Wykłady wygłoszone przez prelegentów z Polski oraz gości z zagranicy obejmowały tematykę płodności oraz chorób układu płciowego męskiego.  

Ocena przepływów krwi w badaniu USG prącia

Jest to specjalistyczne badanie, które wykonuje się po wywołaniu wzwodu za pomocą iniekcji do ciał jamistych prącia. Ma ono na celu diagnostykę przyczyn zaburzeń wzwodu oraz pozwala na wybór właściwej terapii.

Nowy aparat USG

Miło nam poinformować, że w gabinecie znajduje się wysokiej klasy aparat USG marki siemens z głowicami o wysokiej częstotliwości przeznaczonymi m.in do badań dopplerowskich prącia oraz andrologicznej oceny jąder.  

Strona Urocentrum w nowej odsłonie

Drodzy Pacjenci, witamy Was na nowej witrynie internetowej Centrum Urologii Funkcjonalnej. URO-Centrum ciągle się rozwija. Inwestujemy we własny rozwój, nowy sprzęt medyczny, a także… komunikację z Państwem. Mamy nadzieję, że będziemy spotykać się częściej, również w świecie wirtualnym. Zapraszamy szczególnie na nasz blog, gdzie będziemy publikować teksty związane z naszym Centrum i urologią. Do zobaczenia!