W czym możemy pomóc?
Leczenie choroby Peyroniego
Przyczyny powstawania niektórych dolegliwości zdrowotnych wciąż pozostają nieznane. Jedną z takich nie do końca wyjaśnionych przypadłości urologicznych jest włóknienie w osłonce ciał jamistych prącia.
Czym jest choroba Peyroniego, jak powstaje i kogo dotyka?
Nazwa choroby Peyroniego pochodzi bezpośrednio od nazwiska lekarza, który w 1743 roku opisał ją jako pierwszy, a był nim François de la Peyronie.
Według niektórych teorii odpowiedzialne są za nią nakładające się mikrourazy prącia, powstające w trakcie stosunku płciowego. Inne teorie dopuszczają możliwy wpływ różnych infekcji, zmian miażdżycowych oraz problemów związanych z zapaleniem cewki moczowej. Podejrzewa się także zależność pomiędzy występowaniem schorzenia a dolegliwościami przewlekłymi, takimi jak dna moczanowa, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Najczęściej wykrywane jest ono w gabinetach urologicznych u mężczyzn pomiędzy 55. a 60. rokiem życia, cierpiących z powodu cukrzycy i zaburzeń wzwodu.
Przebieg choroby Peyroniego można podzielić na dwa okresy:
1) w pierwszej fazie aktywnego zapalenia występuje ból podczas wzwodu,
2) następnie w skutek odkładania się kolagenu w osłonce ciał jamistych dochodzi do skrzywienia prącia oraz powstania wyczuwalnych płytek.
Rozpoznanie choroby Peyroniego opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, badaniu fizykalnym oraz USG prącia, wykonanym w gabinecie przez urologa.
Leczenie bólu prącia w Urocentrum
Nasz gabinet urologiczny oferuje Państwu leczenie choroby Peyroniego oraz spowodowanego nią bólu z zastosowaniem fali uderzeniowej (ESWT), której intencją jest pobudzenie naturalnych mechanizmów do resorpcji płytki. Zabieg wpływa też pozytywnie na mechanizmy odpowiedzialne za wzwód. Jest to metoda nieinwazyjna. Po wyjściu z gabinetu urologicznego pacjent bardzo szybko może powrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Metoda ESWT ma wiele zastosowań – używana jest także do leczenia bólu pourazowego kończyn, zapalenia cieśni nadgarstka i powięzi podeszwowej, zapaleń kłykcia i nadkłykcia oraz do redukcji miejscowej otyłości.
Ważnym aspektem leczenia bólu prącia przy użyciu metody ESWT jest fakt, że fala uderzeniowa działa prawie wyłącznie na tkankę zmienioną chorobowo, jest zatem bezpieczna dla tkanek zdrowych. Jej moc oraz czas trwania zabiegów są indywidualnie dobierane przez lekarza w trakcie wizyty w gabinecie urologicznym.
Ogólne przeciwwskazania do leczenia falą uderzeniową (ESWT):
- hemofilia, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zakrzepica lub leków przeciwzakrzepowych,
- nowotwory,
- zawał serca przebyty w ciągu ostatnich trzech miesięcy,
- ciąża,
- silne stany zapalne,
- leczenie kortyzonem w ciągu ostatnich sześciu tygodni,
- infekcyjne zapalenie pochewki ścięgnistej,
- metalowe implanty (do ustalenia z lekarzem),
- rozrusznik serca (do ustalenia z lekarzem).
Inną metodą lecznicza choroby Peyroniego są iniekcje do ciał jamistych z werapamilu, choć aktualnie lek ten nie jest dostępny w Polsce.
Iniekcja werapamilu do ciał jamistych w naszym gabinecie urologicznym kosztuje 200 PLN.