W czym możemy pomóc?

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet
Nietrzymanie moczu jest bardzo częstą dolegliwością dotyczącą coraz młodszych pacjentek. Do najważniejszych czynników ryzyka należą: większa ilość ciąż, porody drogami natury oraz otyłość, prawdopodobnie duże znacznie mają również czynniki genetyczne.

Wyróżniamy trzy typy nietrzymania moczu:

  1. wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest ono wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy, co skutkuje wyciekami moczu podczas wysiłku np. kaszlu, kichania;
  2. nietrzymanie moczu z parć naglących – wycieki moczu są powodowane niekontrolowanymi skurczami pęcherza moczowego;
  3. mieszane nietrzymanie moczu – połączenie dwóch powyższych typów

Diagnostyka nietrzymania moczu rozpoczyna się od zebrania wywiadu z uwzględnieniem historii ginekologicznej oraz przebytych zabiegów. Badanie fizykalne obejmuje ocenę statyki narządu rodnego oraz wykonanie testu kaszlowego.

Do bardziej specjalistycznych badań zaliczamy:

  • test wkładkowy
  • dzienniczek mikcji
  • USG przezbrzuszne z oceną zalegającego moczu oraz USG przezkroczowe
  • badanie urodynamiczne – wykonywane, gdy istnieją wątpliwości, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia.

Leczenie:
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu rozpoczyna się od ćwiczeń mięśni dna miednicy wykonywanych pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Jest to bardzo istotne, aby ćwiczenia były wykonywane prawidłowo oraz regularnie. Przy braku powodzenia leczenia zachowawczego możliwe jest wykonanie zabiegu wszczepienia taśmy pod cewkę moczową (TOT, TVT). Równocześnie zaleca się redukcję wagi ciała oraz modyfikację nawyków żywieniowych.
Leczenie nietrzymania moczu spowodowanego parciami naglącymi opiera się na farmakologicznym zablokowaniu receptorów znajdujących się w ścianie pęcherza moczowego, a odpowiadających za jego skurcze. Równocześnie można wykonywać specjalne ćwiczenia oraz neuromodulację prowadzoną pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty.

Dr Pilch z kolejnym Certyfikatem

Pragniemy poinformować, że po zakończeniu dwuletniego szkolenia dr Pilch zdał egzamin organizowany przez Europejską Akademię Andrologii uzyskując certyfikat Androloga Klinicznego!

Najlepiej wyposażony gabinet

Miło nam poinformować, że w gabinecie UroCentrum pojawił się nowy sprzęt: cystoskop giętki marki Olympus do diagnostyki cewki moczowej i pęcherza moczowego stół operacyjny z oświetleniem pozwalający na przeprowadzenie m.in. zabiegów plastyki stulejki najnowszej generacji aparat do wytwarzania fali uderzeniowej niemieckiej marki Storz służący do leczenia zaburzeń wzwodu. Tym samym gabinet Urocentrum jest najbardziej kompleksowo wyposażonym […]

W Kopenhadze o urologii

W dniach od 16 do 22 marca odbył się w Kopenhadze zjazd Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Wśród wielu wykładów niezwykle ciekawa była sesja andrologiczna, podczas której przedstawiano kolejne dowody na skuteczność działania ESWT w zaburzeniach wzwodu. Dr Pilch i Dr Swolkień uczestniczyli w kongresie pogłębiając swoją wiedzę w urologi i andrologi.

Urocentrum z nowymi Certyfikatami

Miło nam poinformować, że dr Paweł Pilch i dr Michał Swolkień w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu uzyskali tytuł androloga klinicznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.  

UroCentrum się szkoli!

Od 7-8 grudnia uczestniczyliśmy w szkoleniu poświęconym leczeniu kamicy nerkowej za pomocą giętkiego ureterorenoskopu. Metoda ta pozwala w sposób mało inwazyjny leczyć kamicę nerkową w różnym stopniu zaawansowania. Certyfikat_M.Swolkień Certyfikat_P.Pilch

Modern Witch – wywiad z fizjoterapeutką UroCentrum

Materiał pochodzi z portalu miamiko.com Gosia to przeurocza dziewczyna od której bije pozytywna, słoneczna energia. Taka osobowość rozjaśni nawet najbardziej pochmurny dzień. Przeczytaj, o czym rozmawiałyśmy podczas jej ostatniej wizyty w Warszawie! Aloha! Z Hawajską chyba nie można się przywitać inaczej. Widząc Ciebie, nie mogę sobie wyobrazić Małgosi z innym nazwiskiem! A gdyby iść tropem […]

Doniesienie z konferencji

W dniach 17-18.11.17 odbyła się w Krakowie konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Wykłady wygłoszone przez prelegentów z Polski oraz gości z zagranicy obejmowały tematykę płodności oraz chorób układu płciowego męskiego.  

Ocena przepływów krwi w badaniu USG prącia

Jest to specjalistyczne badanie, które wykonuje się po wywołaniu wzwodu za pomocą iniekcji do ciał jamistych prącia. Ma ono na celu diagnostykę przyczyn zaburzeń wzwodu oraz pozwala na wybór właściwej terapii.

Nowy aparat USG

Miło nam poinformować, że w gabinecie znajduje się wysokiej klasy aparat USG marki siemens z głowicami o wysokiej częstotliwości przeznaczonymi m.in do badań dopplerowskich prącia oraz andrologicznej oceny jąder.  

Strona Urocentrum w nowej odsłonie

Drodzy Pacjenci, witamy Was na nowej witrynie internetowej Centrum Urologii Funkcjonalnej. URO-Centrum ciągle się rozwija. Inwestujemy we własny rozwój, nowy sprzęt medyczny, a także… komunikację z Państwem. Mamy nadzieję, że będziemy spotykać się częściej, również w świecie wirtualnym. Zapraszamy szczególnie na nasz blog, gdzie będziemy publikować teksty związane z naszym Centrum i urologią. Do zobaczenia!