W czym możemy pomóc?
Leczenie przewlekłego bólu miednicy
Przewlekły ból miednicy definiowany jest jako długotrwały ból wywodzący się ze struktur miednicy. Dolegliwość ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku, bardzo często związana jest z negatywnymi dla chorego konsekwencjami w postaci zaburzeń czynności poznawczych, behawioralnych, seksualnych oraz emocjonalnych. Objawy często sugerują zaburzenia ze strony dolnych dróg moczowych, jelit, dna miednicy oraz narządów płciowych. Zgodnie z definicją ból powinien trwać przez okres 6 miesięcy lub cyklicznie nawracać w tym okresie czasu.
Przewlekły ból miednicy można podzielić na ból związany z konkretną przyczyną która go wywołała (np. infekcja lub choroba nowotworowa), lub zespół bólowy miednicy mniejszej (CPPS – Chronic Pelvic Pain Syndrome) w sytuacji gdy przyczyna wywołująca go nie jest ściśle zdefiniowana. Typowym przykładem jest niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (prostatitis chronica) które często jest używane jako synonim CPPS u mężczyzn, a objawia się między innymi bólem w kroczu, cewce moczowej, mosznie.
Dolegliwości bólowe mogą lokalizować się w jednym konkretnym organie miednicy na przykład przewlekły ból związany z pęcherzem moczowym (BPS – Bladder Pain Syndrome), lub dotyczyć kilku struktur. Niezależnie od źródła i lokalizacji dolegliwości bólowych, mechanizm jego powstawania to bardzo złożony proces dotyczący nie tylko organu lub okolicy której dotyczy ale także obwodowego oraz centralnego systemu nerwowego związanego z przetwarzaniem bodźców bólowych.
Prawdziwym wyzwaniem dla współczesnej medycyny jest diagnostyka oraz ustalenie prawidłowego postępowania leczniczego dla chorych z przewlekłym bólem miednicy. Diagnostyka polega przede wszystkim na wykluczeniu typowych zaburzeń narządów miednicy dla których istnieje jasno zdefiniowane postępowanie. Indywidualny charakter dolegliwości każdego pacjenta wymaga aby jego diagnostyka również była indywidualnie zaplanowana. W niektórych przypadkach oprócz badań laboratoryjnych, obrazowych takich jak USG lub MRI (rezonans magnetyczny) konieczne jest stosowanie diagnostycznych metod inwazyjnych takich jak uretrocystoskopia lub badanie urodynamiczne.
Leczenie pacjentów z przewlekłym bólem miednicy również wymaga indywidualnego podejścia w zależności od typu dominującej dolegliwości. Aby efekt takiego leczenia był najlepszy proponuje się aby pacjentem opiekował się zespół wykwalifikowanych lekarzy specjalistów oraz fizjoterapeutów specjalizujących się w zaburzeniach związanych z miednicą. Wielospecjalistyczne leczenie opiera się na leczeniu farmakologicznym, fitoterapii, zabiegach fizjoterapeutycznych oraz opiece psychologa, seksuologa. W bardzo rzadkich przypadkach konieczne jest stosowanie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
Coraz większą popularność w leczeniu zespołu przewlekłego bólu miednicy zdobywają nie inwazyjne metody takie jak terapia falą uderzeniową (ESWT) oraz przezskórna stymulacja nerwu odpiszczelowego (PTNS). Nasze centrum zapewnia dostęp chorym do specjalistycznej diagnostyki, oraz możliwość przeprowadzenia bezbolesnej i efektywnej terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej (ESWT).