W czym możemy pomóc?

Leczenie przewlekłego bólu miednicy

Przewlekły ból miednicy definiowany jest jako długotrwały ból wywodzący się ze struktur miednicy. Dolegliwość ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku, bardzo często związana jest z negatywnymi dla chorego konsekwencjami w postaci zaburzeń czynności poznawczych, behawioralnych, seksualnych oraz emocjonalnych. Objawy często sugerują zaburzenia ze strony dolnych dróg moczowych, jelit, dna miednicy oraz narządów płciowych. Zgodnie z definicją ból powinien trwać przez okres 6 miesięcy lub cyklicznie nawracać w tym okresie czasu.

Przewlekły ból miednicy można podzielić na ból związany z konkretną przyczyną która go wywołała (np. infekcja lub choroba nowotworowa), lub zespół bólowy miednicy mniejszej (CPPS – Chronic Pelvic Pain Syndrome) w sytuacji gdy przyczyna wywołująca go nie jest ściśle zdefiniowana. Typowym przykładem jest niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (prostatitis chronica) które często jest używane jako synonim CPPS u mężczyzn, a objawia się między innymi bólem w kroczu, cewce moczowej, mosznie.

Dolegliwości bólowe mogą lokalizować się w jednym konkretnym organie miednicy na przykład przewlekły ból związany z pęcherzem moczowym (BPS – Bladder Pain Syndrome), lub dotyczyć kilku struktur. Niezależnie od źródła i lokalizacji dolegliwości bólowych, mechanizm jego powstawania to bardzo złożony proces dotyczący nie tylko organu lub okolicy której dotyczy ale także obwodowego oraz centralnego systemu nerwowego związanego z przetwarzaniem bodźców bólowych.

Prawdziwym wyzwaniem dla współczesnej medycyny jest diagnostyka oraz ustalenie prawidłowego postępowania leczniczego dla chorych z przewlekłym bólem miednicy. Diagnostyka polega przede wszystkim na wykluczeniu typowych zaburzeń narządów miednicy dla których istnieje jasno zdefiniowane postępowanie. Indywidualny charakter dolegliwości każdego pacjenta wymaga aby jego diagnostyka również była indywidualnie zaplanowana. W niektórych przypadkach oprócz badań laboratoryjnych, obrazowych takich jak USG lub MRI (rezonans magnetyczny) konieczne jest stosowanie diagnostycznych metod inwazyjnych takich jak uretrocystoskopia lub badanie urodynamiczne.

Leczenie pacjentów z przewlekłym bólem miednicy również wymaga indywidualnego podejścia w zależności od typu dominującej dolegliwości. Aby efekt takiego leczenia był najlepszy proponuje się aby pacjentem opiekował się zespół wykwalifikowanych lekarzy specjalistów oraz fizjoterapeutów specjalizujących się w zaburzeniach związanych z miednicą. Wielospecjalistyczne leczenie opiera się na leczeniu farmakologicznym, fitoterapii, zabiegach fizjoterapeutycznych oraz opiece psychologa, seksuologa. W bardzo rzadkich przypadkach konieczne jest stosowanie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Coraz większą popularność w leczeniu zespołu przewlekłego bólu miednicy zdobywają nie inwazyjne metody takie jak terapia falą uderzeniową (ESWT) oraz przezskórna stymulacja nerwu odpiszczelowego (PTNS). Nasze centrum zapewnia dostęp chorym do specjalistycznej diagnostyki, oraz możliwość przeprowadzenia bezbolesnej i efektywnej terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej (ESWT).

Dr Pilch z kolejnym Certyfikatem

Pragniemy poinformować, że po zakończeniu dwuletniego szkolenia dr Pilch zdał egzamin organizowany przez Europejską Akademię Andrologii uzyskując certyfikat Androloga Klinicznego!

Najlepiej wyposażony gabinet

Miło nam poinformować, że w gabinecie UroCentrum pojawił się nowy sprzęt: cystoskop giętki marki Olympus do diagnostyki cewki moczowej i pęcherza moczowego stół operacyjny z oświetleniem pozwalający na przeprowadzenie m.in. zabiegów plastyki stulejki najnowszej generacji aparat do wytwarzania fali uderzeniowej niemieckiej marki Storz służący do leczenia zaburzeń wzwodu. Tym samym gabinet Urocentrum jest najbardziej kompleksowo wyposażonym […]

W Kopenhadze o urologii

W dniach od 16 do 22 marca odbył się w Kopenhadze zjazd Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Wśród wielu wykładów niezwykle ciekawa była sesja andrologiczna, podczas której przedstawiano kolejne dowody na skuteczność działania ESWT w zaburzeniach wzwodu. Dr Pilch i Dr Swolkień uczestniczyli w kongresie pogłębiając swoją wiedzę w urologi i andrologi.

Urocentrum z nowymi Certyfikatami

Miło nam poinformować, że dr Paweł Pilch i dr Michał Swolkień w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu uzyskali tytuł androloga klinicznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.  

UroCentrum się szkoli!

Od 7-8 grudnia uczestniczyliśmy w szkoleniu poświęconym leczeniu kamicy nerkowej za pomocą giętkiego ureterorenoskopu. Metoda ta pozwala w sposób mało inwazyjny leczyć kamicę nerkową w różnym stopniu zaawansowania. Certyfikat_M.Swolkień Certyfikat_P.Pilch

Modern Witch – wywiad z fizjoterapeutką UroCentrum

Materiał pochodzi z portalu miamiko.com Gosia to przeurocza dziewczyna od której bije pozytywna, słoneczna energia. Taka osobowość rozjaśni nawet najbardziej pochmurny dzień. Przeczytaj, o czym rozmawiałyśmy podczas jej ostatniej wizyty w Warszawie! Aloha! Z Hawajską chyba nie można się przywitać inaczej. Widząc Ciebie, nie mogę sobie wyobrazić Małgosi z innym nazwiskiem! A gdyby iść tropem […]

Doniesienie z konferencji

W dniach 17-18.11.17 odbyła się w Krakowie konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Wykłady wygłoszone przez prelegentów z Polski oraz gości z zagranicy obejmowały tematykę płodności oraz chorób układu płciowego męskiego.  

Ocena przepływów krwi w badaniu USG prącia

Jest to specjalistyczne badanie, które wykonuje się po wywołaniu wzwodu za pomocą iniekcji do ciał jamistych prącia. Ma ono na celu diagnostykę przyczyn zaburzeń wzwodu oraz pozwala na wybór właściwej terapii.

Nowy aparat USG

Miło nam poinformować, że w gabinecie znajduje się wysokiej klasy aparat USG marki siemens z głowicami o wysokiej częstotliwości przeznaczonymi m.in do badań dopplerowskich prącia oraz andrologicznej oceny jąder.  

Strona Urocentrum w nowej odsłonie

Drodzy Pacjenci, witamy Was na nowej witrynie internetowej Centrum Urologii Funkcjonalnej. URO-Centrum ciągle się rozwija. Inwestujemy we własny rozwój, nowy sprzęt medyczny, a także… komunikację z Państwem. Mamy nadzieję, że będziemy spotykać się częściej, również w świecie wirtualnym. Zapraszamy szczególnie na nasz blog, gdzie będziemy publikować teksty związane z naszym Centrum i urologią. Do zobaczenia!