Badanie urodynamiczne

Badanie urodynamiczne ma na celu ocenę czynności pęcherza moczowego, zwieraczy oraz cewki moczowej. W trakcie badania monitoruje się ciśnienie w pęcherzu moczowym, jamie brzusznej oraz aktywność elektryczną zwieraczy. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Czas trwania badania: 40-60 min


Kiedy wykonuje się badanie urodynamiczne?

  • diagnostyka częstomoczu, parć naglących, osłabienia strumienia moczu, zalegania moczu
  • diagnostyka nietrzymania moczu – badanie umożliwia prawidłową kwalifikację do zabiegu
    przed zabiegami usunięcia gruczolaka prostaty

Po badaniu:

  • Zalecane jest przyjmowanie antybiotyku w celu zapobiegnięcia infekcji dróg moczowych

Przygotowanie do badania:

1) Wieczorem przed badaniem lub rano w dniu badania powinno następić wypróżnienie ( można stosować łagodne środki przeczyszczające).

2) Pacjent zgłasza się do badania z wypełnionym pęcherzem moczowym ( pęcherz nie powinien być przepełniony, ponieważ mogłoby to spowodować zafałszowanie wyników badania uroflowmetrycznego)

3) Pacjent powinien posiadać informacje dotyczące przebytych zabiegów oraz aktualnie zażywanych leków.

Fazy badania:

Uroflowmetria (badanie wolnego przepływu):

Pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia. Analizowana jest szybkość przepływu moczu, czas oddawania moczu, tempo maksymalnego przepływu, objętość oddanego moczu oraz krzywa mikcyjna. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Cystometria:

Badanie rozpoczyna się od założenia specjalnych cewników do pęcherza moczowego oraz odbytu, a na skórze krocza przyklejane są elektrody mające na celu rejestrację aktywności elektrycznej zwieraczy. Następnie pęcherz powoli wypełniany jest solą fizjologiczną. Jest to tak zwana faza napełniania, podczas której rejestruje się skurcze mięśnia wypieracza, ciśnienie śródpęcherzowe i śródbrzuszne, epizody nietrzymania moczu oraz maksymalną pojemność pęcherza. Następnie pacjent poproszony jest o oddanie moczu, jest to tzw. faza wydalania, której analiza ma na celu określenie stopnia ewentualnej przeszkody podpęcherzowej oraz wydolności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Umów rozmowę

Zarezerwuj teraz

Gabinet Urocentrum


Centrum Medyczne Semper Fortis dawniej 4M

31-141 Kraków, ul. Krowoderska 17
woj. małopolskie
Godziny otwarcia: Pon - Pt, 9 - 18

Kontakt telefoniczny

 

+48 535 554 433,
12 307 44 44 

Kontakt mailowy


kontakt@urocentrum.info

 

Napisz do nas
hCaptcha