Kamica moczowa

W przypadku małych kamieni wielkości poniżej 1cm niedających objawów najczęstszą formą postępowania jest obserwacja. W momencie, gdy pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości związane z wydalaniem kamienia rozpoczyna się leczenie farmakologiczne które ma ułatwić urodzenie kamienia oraz uśmierzyć ból.

 

W przypadku gdy kamienie są duże lub zagrażają pacjentowi poważnymi powikłaniami leczeniem z wyboru są operacje endoskopowe. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia operacyjnego są zabiegi wykonywane z dostępu przez cewkę moczową. W znieczuleniu ogólnym urolog wprowadza do ciała pacjenta specjalne giętkie narzędzia endoskopowe którymi może przejść przez cewkę moczową do pęcherza moczowego a następnie przez moczowód do samej nerki. Pod kontrolą obrazu uzyskanego przez endoskop możliwe jest skruszenie kamieni na drobne fragmenty wykorzystując energię lasera. W przypadku bardzo dużych kamieni znajdujących się w nerkach endoskop można wprowadzić do środka nerki przez drobne nacięcie na boku ciała pacjenta.

Nasz zespół od lat specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu kamicy dróg moczowych. Naszym pacjentom możemy zaproponować praktycznie każdą procedurę neurologiczną dedykowaną leczeniu kamicy.

Nasze portfolio zabiegowe obejmuje między innymi następujące procedury wykorzystujące do kruszenia kamieni nowoczesne generatory laserowe:

  • RIRS (retrograde intrarenal surgery) - wsteczna wewnątrznerkowa chirurgia endoskopowa to zabieg, który stanowi nasze najważniejsze narzędzie w małoinwazyjnym leczeniu kamicy nerek. Operacja polega na wprowadzeniu endoskopu przez cewkę moczową aż do samej nerki.
  • URS/URSL (ureteroscopic laser lithotrypsy) - to metoda polegająca na wziernikowaniu moczowodu i kruszeniu znajdujących się w nim kamieni. Do zabiegu wykorzystujemy głównie giętkie małoinwazyjne endoskopy.
  • PCNL (percutaneous nephrolithotripsy) - oraz odmianę tej operacji, czyli miniPCNL (mPCNL) to zabieg wykorzystujący dostęp do nerki przez 1-2cm nacięcie skóry, tkanek oraz fragmentu nerki. W ten sposób endoskop wprowadza się bezpośrednio do wnętrza nerki, dzięki większej średnicy narzędzia można w ten sposób usunąć duże kamienie wypełniające wnętrze nerki.
  • ECIRS (endoscopic combined intrarenal surgery) - to technika polegająca na wykorzystaniu w jednej operacji wszystkich wspomnianych powyżej metod. W trakcie jednej operacji dwóch urologów w tym samym momencie uzyskuje dostęp endoskopowy do dróg moczowych przez cewkę moczową oraz bezpośrednio przez nerkę. Metodę tą stosujemy w przypadkach bardzo zaawansowanej i rozległej kamicy.

Proponowane przez nas metody leczenia to bardzo skuteczne zabiegi małoinwazyjne przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Pacjenci wypisywaniu są do domu najczęściej w następnym dniu po operacji, odzyskując pełną sprawność w ciągu kilku dni.

Skontaktuj się z nami