Mikrochirurgiczne leczenie żylaków

Żylaki powrózka nasiennego – jest to poszerzenie i niewydolność żył jądrowych tworzących w obrębie moszny splot wiciowaty. Patologia ta dotyczy ok. 15% mężczyzn i najczęściej występuje w zakresie lewego powrózka nasiennego.


Przyczyną powstawania żylaków po stronie lewej jest anatomiczne ujście lewej żyły jądrowej do żyły nerkowej pod kątem prostym, co przy równoczesnej niewydolności zastawek powoduje utrudnienie odpływu krwi z jądra. Sploty żylne poszerzają się i mogą być wyczuwalne lub nawet widoczne przez skórę moszny.
Najczęstszymi objawami są dolegliwości bólowe jądra oraz osłabienie parametrów nasienia. Jest za to odpowiedzialnych kilka mechanizmów, z których najważniejsze to: wzrost temperatury w zakresie jądra oraz uszkodzenie spowodowane metabolitami mającymi utrudniony odpływ wraz z krwią żylną.

Diagnostyka żylaków opiera się na badaniu palpacyjnym w pozycji stojącej po zwiększeniu ciśnieniu śródbrzusznego oraz na ocenie ultrasonograficznej, podczas której można zmierzyć średnicę żylaków, a także uwidocznić wsteczny napływ krwi. Dodatkowo zleca się badanie jakości nasienia – seminogram, aby sprawdzić, czy żylaki mają wpływ na płodność.

Leczenie żylaków jest zabiegowe i polega na podwiązaniu lub zaklipsowaniu i przecięciu niewydolnej żyły jądrowej, przez co krew z jądra wraca do krwiobiegu krążeniem obocznym. Najczęściej stosowaną metodą jest laparoskopia, w trakcie której klipsy na żyłę jądrową zakłada się przez jamę brzuszną. Najnowsza technika operacyjna pozwala na zaopatrzenie żylaków przy użyciu mikroskopu. Duże powiększenie daje wgląd w struktury powrózka nasiennego, co umożliwia precyzyjne wyodrębnienie i przecięcie splotów żylnych z równoczesnym zaoszczędzeniem tętnicy jądrowej oraz naczyń limfatycznych, dzięki czemu maleje liczba powikłań, a w szczególności wystąpienie wodniaka jądra.

 

Operacje z wykorzystaniem mikroskopu dają możliwość usunięcia żył położonych głęboko w worku mosznowym – często odpowiedzialnych za niepowodzenia zabiegów z wykorzystaniem technik laparoskopowych oraz embolizacyjnych. Jedną z największych zalet operacji mikrochirurgicznych jest bardzo niska inwazyjność, brak jest możliwości wystąpienia ciężkich zagrażających życiu powikłań. Dzięki temu pacjenci opuszczają szpital w zaledwie kilka godzina po zabiegu.

 

Umów rozmowę

Zarezerwuj teraz

Gabinet Urocentrum


Centrum Medyczne Semper Fortis dawniej 4M

31-141 Kraków, ul. Krowoderska 17
woj. małopolskie
Godziny otwarcia: Pon - Pt, 9 - 18

Kontakt telefoniczny

 

+48 535 554 433,
12 307 44 44 

Kontakt mailowy


kontakt@urocentrum.info

 

Napisz do nas
hCaptcha