Przejdź do treści

Cystoskopia giętka

Badanie cystoskopii giętkiej

Regularne badania dostarczają bieżących informacji o stanie naszego zdrowia oraz mogą uratować zdrowie, a nawet życie pacjenta. Wczesna diagnostyka dolegliwości miejsc intymnych wspomaga skuteczny proces leczenia oraz zmniejsza ryzyko powikłań. Nasz gabinet oferuje badanie służące do oceny cewki i pęcherza, które pozwala wykryć takie nieprawidłowości jak: guzy, kamienie, uchyłki, cysty. Cystoskopia pęcherza moczowego jest wymagana w diagnostyce krwiomoczu i nawracającego krwinkomoczu. Kontrolę stanu zdrowia pacjenta przeprowadza urolog, czyli lekarz specjalizujący się w chorobach układu moczowego, w gabinecie urologicznym. W tym celu wykorzystuje specjalny, giętki przyrząd, wyposażony w elastyczny wężyk.

Cystoskopia – przebieg badania:

  1. Pacjent rozbiera się od pasa w dół, ubiera specjalną bieliznę, a następnie kładzie się na fotelu ginekologicznym.
  2. Kolejnym krokiem jest przykrycie ciała jałowym obłożeniem, żeby zapewnić sterylność oraz komfort.
  3. Dezynfekcja ujścia cewki oraz znieczulenie – dla komfortu pacjentów używamy najwyższej klasy środków znieczulających cewkę w podwójnej ilości.
  4. Wprowadzenie przyrządu do cewki, a następnie do pęcherza.
  5. Po badaniu, w większości przypadków, nie trzeba stosować antybiotyków oraz leków przeciwbólowych.

Nasz gabinet urologiczny wyposażony jest w najnowszy cystoskop giętki marki Olympus, który – w przeciwieństwie do sztywnej wersji urządzenia – umożliwia przeprowadzenie badania komfortowo i bezboleśnie dla pacjenta. Dodatkowo instrument wyposażony jest w specjalne podświetlenie NBI, które pozwala wykryć nowotworowe zmiany w śluzowce niewidoczne gołym okiem.

Guz pęcherza moczowego

Guz pęcherza moczowego

Zmieniona śluzówka w świetle

Skopia odwrócona-widok na szyję pęcherza moczowego i cystoskop

Ujście moczowodu

Zwieracz cewki moczowej

Nasz doświadczony zespół czeka na Ciebie