Przejdź do treści

Zaburzenia wzwodu

Leczenie zaburzen wzwodu

Leczenie zaburzeń wzwodu

Zaburzenie wzwodu jest coraz częstszą chorobą, która według najnowszych danych epidemiologicznych może dotyczyć 52% mężczyzn w wieku 40–70 lat. Występowanie tej dolegliwości związane jest z nieodpowiednim trybem życia (otyłość, palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna), jak również z nieleczoną cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz hiperlipidemią. Tło psychogenne także nie pozostaje bez znaczenia.

Fizjologia wzwodu

Po wystąpieniu bodźca pobudzającego układ nerwowy doprowadza do rozszerzenia tętnic doprowadzających krew do ciał jamistych prącia, które wypełniając się krwią prowadzą do powiększenia oraz usztywnienia członka. Równocześnie dochodzi do uciśnięcia naczyń żylnych, co uniemożliwia krwi opuszczenie ciał jamistych. Po ejakulacji lub ustaniu bodźca pobudzającego naczynia tętnicze obkurczają się, co powoduje zmniejszenie dopływu krwi do ciał jamistych i ustąpienie wzwodu. Cały proces jest skomplikowanym mechanizmem, na który składa się współdziałanie układu nerwowego, hormonalnego oraz naczyniowego. Nieprawidłowe działanie jednego z tych układów doprowadza do zaburzeń całego procesu wzwodu.

Diagnostyka

Podstawowym elementem diagnostyki zaburzeń wzwodu jest zebranie szczegółowego wywiadu lekarskiego (z uwzględnieniem nawyków żywieniowych, stylu życia i ilości ćwiczeń fizycznych), a także badanie fizykalne układu moczowo-płciowego. Kolejny krok to ocena poziomu glukozy, triglicerydów, cholesterolu we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Ważnym etapem diagnostyki jest konsultacja kardiologiczna, ponieważ zaburzenia wzwodu mogą być pierwszym objawem chorób serca. Następnie ocenie podlega poziom hormonów płciowych męskich w celu wykluczenia zaburzeń endokrynologicznych. Do bardziej szczegółowych badań zaliczamy ocenę przepływu krwi przez prącie w USG.

Leczenie

Rozwój medycyny oraz wielodyscyplinarne podejście do choroby daje większości pacjentów szansę na wyleczenie lub złagodzenie objawów. Zespół naszych specjalistów zapewni Państwu kompleksowe leczenie odwracalnych przyczyn zaburzeń wzwodu.

ESWT- fala uderzeniowa

Nasza placówka dysponuje najnowszym sprzętem przeznaczonym do nie inwazyjnej rehabilitacji zaburzeń wzwodu. Skuteczność ESWT została potwierdzona w badaniach klinicznych i, jak dotąd, jest jedyną nie inwazyjną metodą dającą szansę na wyleczenie a nie tylko złagodzenia objawów. Zabieg polega na stymulacji falami ciał jamistych oraz układu naczyniowo nerwowego prącia. Prowadzi to do odtworzenia układu naczyniowego oraz przywrócenia prawidłowego wzwodu. Metoda jest bezpieczna i nie powoduje powikłań, nie wymaga również znieczulenia. Czas trwania zabiegu wynosi około 15 minut.

Nasz doświadczony zespół czeka na Ciebie