Przejdź do treści

Leczenie skrzywienia prącia

Leczenie skrzywienia prącia

Leczenie choroby Peyroniego

Przyczyny powstawania niektórych dolegliwości zdrowotnych wciąż pozostają nieznane. Jedną z takich nie do końca wyjaśnionych przypadłości urologicznych jest włóknienie w osłonce ciał jamistych prącia.

Czym jest choroba Peyroniego, jak powstaje i kogo dotyka?

Nazwa choroby Peyroniego pochodzi bezpośrednio od nazwiska lekarza, który w 1743 roku opisał ją jako pierwszy, a był nim François de la Peyronie.

Według niektórych teorii odpowiedzialne są za nią nakładające się mikrourazy prącia, powstające w trakcie stosunku płciowego. Inne teorie dopuszczają możliwy wpływ różnych infekcji, zmian miażdżycowych oraz problemów związanych z zapaleniem cewki moczowej. Podejrzewa się także zależność pomiędzy występowaniem schorzenia a dolegliwościami przewlekłymi, takimi jak dna moczanowa, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Najczęściej wykrywane jest ono w gabinetach urologicznych u mężczyzn pomiędzy 55. a 60. rokiem życia, cierpiących z powodu cukrzycy i zaburzeń wzwodu.

Przebieg choroby Peyroniego można podzielić na dwa okresy:

  1. w pierwszej fazie aktywnego zapalenia występuje ból podczas wzwodu,
  2. następnie w skutek odkładania się kolagenu w osłonce ciał jamistych dochodzi do skrzywienia prącia oraz powstania wyczuwalnych płytek.

Rozpoznanie choroby Peyroniego opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, badaniu fizykalnym oraz USG prącia, wykonanym w gabinecie przez urologa.

Leczenie bólu prącia w Urocentrum

Nasz gabinet urologiczny oferuje Państwu leczenie choroby Peyroniego oraz spowodowanego nią bólu z zastosowaniem fali uderzeniowej (ESWT), której intencją jest pobudzenie naturalnych mechanizmów do resorpcji płytki. Zabieg wpływa też pozytywnie na mechanizmy odpowiedzialne za wzwód. Jest to metoda nieinwazyjna. Po wyjściu z gabinetu urologicznego pacjent bardzo szybko może powrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Metoda ESWT ma wiele zastosowań – używana jest także do leczenia bólu pourazowego kończyn, zapalenia cieśni nadgarstka i powięzi podeszwowej, zapaleń kłykcia i nadkłykcia oraz do redukcji miejscowej otyłości.

Ważnym aspektem leczenia bólu prącia przy użyciu metody ESWT jest fakt, że fala uderzeniowa działa prawie wyłącznie na tkankę zmienioną chorobowo, jest zatem bezpieczna dla tkanek zdrowych. Jej moc oraz czas trwania zabiegów są indywidualnie dobierane przez lekarza w trakcie wizyty w gabinecie urologicznym.

Terapia metodą fali uderzeniowej

Wykorzystywanie fali uderzeniowej w medycynie trwa już od kilkudziesięciu lat. Początkowo technologia ta stosowana była do kruszenia kamieni górnych dróg moczowych. Z czasem, dzięki dopracowaniu technologii i tworzeniu coraz to nowocześniejszych urządzeń, zaczęto stosować ESWT w ortopedii oraz w innych dziedzinach medycyny. Obecnie jest to metoda lecznicza bardzo szeroko stosowana w wielu schorzeniach ortopedycznych czy leczeniu trudno gojących się ran, a przede wszystkim szeroko stosowana w leczeniu pewnych typów kamicy górnych dróg moczowych.

W urologii – poza wspomnianym już leczeniem kamicy – ESWT zdobywa coraz większą popularność w leczeniu zaburzeń erekcji, zespołu bólowego miednicy mniejszej oraz choroby Peyroniego. Co ważne, ESWT jest zabiegiem nieinwazyjnym. Powstająca w urządzeniu fala akustyczna o specyficznych właściwościach transmitowana jest z głowicy aplikatora poprzez żel do tkanek pacjenta. W przypadku leczenia kamicy wykorzystywane są duże aparaty z wbudowanym stołem oraz dużych rozmiarów głowicą generującą impulsy o wysokiej energii. W pozostałych przypadkach stosuje się urządzenia o niskiej energii, których głowica mieści się w dłoni wykonującego zabieg, a cała procedura przypomina badanie głowicą USG.

Małoinwazyjność zabiegów ESWT w terapii zaburzeń erekcji, choroby peyronie powoduje że można tą technikę stosować w zasadzie bez żadnych przeciwwskazań w przypadku każdego pacjenta

Inną metodą leczniczą choroby Peyroniego są iniekcje do ciał jamistych z werapamilu, preparatów sterydowych.

Nasz doświadczony zespół czeka na Ciebie